Ropa i słabe wyniki potentatów technologicznych wymuszają przecenę indeksów w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 18-01-2006, 15:49

Środa nie jest udanym dniem dla inwestorów. Indeksy zachodnioeuropejskich giełd odnotowują największe spadki od października minionego roku. Korektę podsycają zarówno doniesienia z rynku paliwowego, jak i rozczarowujące raporty kwartale kilku czołowych spółek.

Środa nie jest udanym dniem dla inwestorów. Indeksy zachodnioeuropejskich giełd odnotowują największe spadki od października minionego roku. Korektę podsycają zarówno doniesienia z rynku paliwowego, jak i rozczarowujące raporty kwartale kilku czołowych spółek.

Cena baryłki ropy doszła do poziomu 67 dolarów. Jakie przełożenie na finanse spółek mają rosnące koszty paliw nie trzeba chyba tłumaczyć. I te obawy stają się coraz bardziej widoczne w wycenach akcji. Jakby tego było mało, również spółki technologiczne nadszarpnęły zaufanie graczy. Inwestorzy zmuszeni zostali do przełknięcia gorzkiej pigułki po raportach Intela i Yahoo!. Nie popisał się również ASML, największy na Starym Kontynencie dostawca sprzętu do produkcji mikroprocesorów. Jego wycena jednak lekko zwyżkuje gdyż spółka w ostatnim kwartale pozyskała więcej zamówień niż zakładali analitycy. Nienajlepiej zaprezentowali się wszyscy czołowi ubezpieczyciele. Przecena dosięgła również wielu przedstawicieli producentów farmaceutyków w tym Novo Norsk (światowego lidera rynku insuliny.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się papiery DSG International (dawniej Dixons Group), brytyjskiego lidera wśród detalistów elektroniki użytkowej. Firma pochwaliła się zaskakującym wzrostem sprzedaży świątecznej.

Na wartości zyskują też papiery Endesy. Największy hiszpański producent energii kusi swoich akcjonariuszy podwyższoną znacznie dywidendą. Liczy na ich wsparcie w odrzuceniu oferty przejęcia spółki przez Gas Natural.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa i słabe wyniki potentatów technologicznych wymuszają przecenę indeksów w Europie