Ropa lekko tanieje, rynek czeka na dane o zapasach w USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 15:23

Na światowych giełdach paliw w środę po południu notuje się niewielkie spadki cen ropy, a rynek czeka na cotygodniowy raport Departamentu Energii USA o stanie zapasów ropy i paliw w tym kraju - podają brokerzy.

Na światowych giełdach paliw w środę po południu notuje się niewielkie spadki cen ropy, a rynek czeka na cotygodniowy raport Departamentu Energii USA o stanie zapasów ropy i paliw w tym kraju - podają brokerzy.

    Analitycy oceniają, że wyliczenia departamentu pokażą wzrost rezerw benzyny o 1 mln baryłek, a ropy - o 700 tys. baryłek. Już teraz zapasy benzyn w USA są o 3 proc. wyższe niż średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, a ropy - wyższe o 2,4 proc.  "Rynek jest dobrze zaopatrzony w ropę i paliwa" - ocenia  ekonomistka Societe Generale w Paryżu Deborah White.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektronicznym na NYMEX staniała w środę po południu czasu londyńskiego o 9 centów, do 45,31 USD. Wcześniej jednak surowiec staniał nawet o 1,3 proc. do 44,83 USD za baryłkę.

    Ropa Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na marzec staniała zaś w środę po południu na giełdzie paliw IPE w Londynie o 17 centów do 42,90 USD za baryłkę.

    Do środowego spadku cen ropy przyczyniły się też informacje docierające z Chin o słabnącym popycie na paliwa. W styczniu import ropy do tego kraju spadł o 24 proc., do 7,82 mln ton - podała agencja Xinhua.

    Amerykański Departament Energii przedstawi swój najnowszy raport o zapasach ropy, paliw destylowanych i benzyny w ubiegłym tygodniu o godz. 16:30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane