Ropa na razie tanieje po poniedziałkowych rekordach wzrostów

opublikowano: 26-10-2004, 11:59

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw IPE w Londynie spadają we wtorek przed południem w reakcji na informacje z Norwegii, gdzie rząd nakazał powrót do pracy strajkującym pracownikom sektora naftowego - podają brokerzy. Napięcie na giełdach paliw opadło po decyzji rządu w Oslo, który zagroził planującym lokaut strajkującym zwolnieniami z pracy.

Do pewnego uspokojenia nastrojów przyczyniła się też wtorkowa wypowiedź przewodniczącego OPEC Purnomo Yusgiantoro, który stwierdził, że światowa podaż ropy, wykorzystywanej obecnie szczególnie do przerobu na oleje opałowe przed zbliżającą się zimą, jest wystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ten surowiec.

"OPEC pompuje obecnie 2 mln baryłek dziennie więcej niż wynosi oficjalnie ustalony na 27 mln b/d limit produkcji" - powiedział Yusgiantoro podczas konferencji prasowej w Dżakarcie.

Dodał, że w cenie ropy zawarta jest teraz premia za ryzyko w granicach 15 USD na baryłce.

Purnomo ocenił, że nadpodaż ropy na świecie wynosi około 2,1-2,5 mln baryłek dziennie.

Baryłka ropy Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na grudzień staniała we wtorek w Londynie przed południem o 13 centów do 50,65 USD. W poniedziałek ropa w Londynie zdrożała do rekordowego poziomu 51,90 USD/b.

Ropa WTI w handlu elektronicznym na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku staniała zaś we wtorek o 14 centów do 54,42 USD za baryłkę po poniedziałkowym rekordowym wzroście do 55,67 USD za baryłkę - najwyższego poziomu od czasu wprowadzenia handlu futures w 1983 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa na razie tanieje po poniedziałkowych rekordach wzrostów