Ropa na razie tanieje po wtorkowym silnym wzroście cen

05-01-2005, 12:05

Po wtorkowym skoku cen ropa w środę na razie tanieje - podają brokerzy. Rynek ocenia, że cieplejsza pogoda w USA przyczyni się do wzrostu amerykańskich zapasów ropy i jej pochodnych.

Baryłka ropy Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na luty staniała w Londynie przed południem w środę o 39 centów, czyli o 1 proc. i kosztowała 40,65 USD.

W tym czasie lekka ropa WTI w handlu elektronicznym na NYMEX staniała w Nowym Jorku o 35 centów do 43,56 USD za baryłkę.

Amerykańskie służby meteorologiczne podały, że temperatura powietrza na północnym-wschodzie USA utrzyma się od 10 do 14 stycznia powyżej normy notowanej o tej porze roku.

Eksperci Weather Derivatives Inc. oceniają, że popyt na olej opałowy w północno-wschodniej części USA będzie w związku z tym o ponad 20 proc. niższy od normy w okresie od 5 do 11 stycznia.

"Zmiany w prognozach pogody mogą nagle i gwałtownie zmienić tendencje na rynkach paliw" - ocenił prezes Cameron Hanover Inc., firmy konsultingowej ds. energii, Peter Beutel.

Tymczasem rynek czeka w środę na popołudniowy raport Departamentu Energii USA o stanie zapasów ropy i jej produktów. Analitycy spodziewają się niewielkiej zmiany stanu rezerw paliw opałowych.

"Kluczowe znaczenie będzie mieć dzisiaj informacja o stanie zapasów paliw destylowanych, do której to grupy zalicza się olej opałowy" - powiedział broker Bache Financial Ltd. w Londynie Tony Machacek.

Beutel ocenia, że nawet niewielkie zmiany w ilości baryłek destylatów mogą w znaczący sposób wpłynąć na poważne ruchy cen paliw.

We wtorek ceny w Londynie osiągnęły poziom 41,25 USD za baryłkę Brent na luty, najwyższy od 22 grudnia. To reakcja na doniesienia z Arabii Saudyjskiej o cięciu produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie do 9 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa na razie tanieje po wtorkowym silnym wzroście cen