Czytasz dzięki

Ropa nadal bardzo droga, benzyna - rekordowo droga

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-08-2005, 10:43

Ceny ropy na światowych giełdach w środę nadal utrzymują się blisko rekordowych poziomów, a cena benzyny osiągnęła w USA nowy rekord - podają brokerzy.

Ceny ropy na światowych giełdach w środę nadal utrzymują się blisko rekordowych poziomów, a cena benzyny osiągnęła w USA nowy rekord - podają brokerzy.

    Huragan Katrina, który przeszedł nad południowym wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, zabił dziesiątki ludzi i spowodował w stanach: Luizjana, Alabama i Missisipi szkody materialne, które ubezpieczycieli będą kosztować do 26 mld USD.

    Huragan spowodował też zamknięcie podczas weekendu ośmiu rafinerii w Luizjanie i Mississipi, a także platform wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej. "Będą problemy z ponownym uruchomieniem rafinerii" - powiedział Tony Nunan z Mitsubishi Corp. w Tokio. Wiele z nich może nie działać przez najbliższe tygodnie, bo przeprowadza się też w nich remonty.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na październik zdrożała w środę w handlu elektronicznym na NYMEX o 82 centy, czyli 1,2 proc., do 70,63 USD. We wtorek surowiec osiągnął w USA nowy rekord - 70,85 USD za baryłkę.

    Benzyna w dostawach na wrzesień zdrożała w USA we wtorek o 41,39 centów do 2,4745 USD za galon. W handlu elektronicznym osiągnęła rekord - 2,57 USD za galon.

    Rynek czeka w środę na popołudniowe dane Departamentu Energii o stanie zapasów ropy i paliw w USA w minionym tygodniu. Analitycy spodziewają się, że już dziewiąty tydzień z rzędu spadły rezerwy benzyny. Oczekuje się za to wzrostu zapasów ropy - o ok. 1 mln baryłek z odnotowanego przed tygodniem poziomu 322,93 mln baryłek.

    Amerykańska administracja obecnie zastanawia się nad pomocą dla jednej z firm rafineryjnych, która zwróciła się o pożyczenie ropy z amerykańskiej rezerwy strategicznej, w której jest ok. 700 mln baryłek ropy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane