Ropa najdroższa od 2 miesięcy

Marek Drus, Bloomberg
opublikowano: 24-09-2018, 07:50

Sygnał z OPEC i jego sojuszników o braku woli zwiększenia wydobycia pomimo nawoływania do tego przez prezydenta USA spowodował wzrost ceny ropy do poziomu widzianego ostatni raz w lipcu.

Kurs baryłki ropy WTI z listopadowych kontraktów rośnie o 1,5 proc. do 71,84 USD. Ropa Brent z grudniowych kontraktów drożeje o 1,65 proc. do 79,53 USD.

Od sierpniowego „dołka” ropa zdrożała już o 10 proc. w związku z obawą, że brak dostaw surowca z Iranu spowodowany sankcjami USA nie zostanie zrekompensowany przez innych producentów i trzeba liczyć się z mniejszą podażą na rynku. Prezydent Donald Trump wezwał największych producentów ropy aby zwiększyli wydobycie i zahamowali wzrost cen. OPEC i jego sojusznicy, m.in. Rosja, dali do zrozumienia, że mogą to zrobić tylko jeśli rynek będzie tego wymagał.

- Arabia Saudyjska i Rosja wykluczyły jakiekolwiek szybki wzrost podaży podczas spotkania w Algierii decydując się na zignorowanie wezwania prezydenta Trumpa – zauważył Stephen Innes z  Oanda Corp. w Singapurze.

Saudyjski minister ds. ropy Khalid Al-Falih powiedział po spotkaniu w Algierii, że Arabia Saudyjska nie zwiększy podaży ropy, bo jej klienci „dostają tyle baryłek ile chcą”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu