Ropa najdroższa od trzech tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-06-2005, 15:47

Ropa zdrożała w środę na giełdzie w Nowym Jorku do poziomu najwyższego od trzech tygodni, w reakcji na informacje o zamknięciu części rafinerii Royal Dutch/Shell Group, które produkują benzynę - podają brokerzy.

Ropa zdrożała w środę na giełdzie w Nowym Jorku do poziomu najwyższego od trzech tygodni, w reakcji na informacje o zamknięciu części rafinerii Royal Dutch/Shell Group, które produkują benzynę - podają brokerzy.

    Royal Dutch/Shell Group zdecydował 30 maja o wstrzymaniu produkcji benzyny przez dwa oddziały w rafinerii w Deer Park w Teksasie.

    W USA rozpoczął się tymczasem sezon wakacyjnych wyjazdów i większego zapotrzebowania na benzynę. W związku z tym amerykańskie rafinerie pracują pełną parą, aby sprostać wzrostowi popytu.

    "To co dzieje się w Deer Park wywołuje obawy na rynku" - powiedział Rob Laughlin, broker Man Financial w Londynie.

    "Teraz rynek będzie czekać na czwartkowy raport o zapasach, szczególnie benzyny" - dodał.

    Naprawa w zamkniętych właśnie wydziałach  rafinerii potrwa kilka dni.

    Ropa zdrożała w środę w dostawach na lipiec na giełdzie NYMEX w  Nowym Jorku w handlu elektronicznym o 51 centów, czyli 1 proc., do 52,48 USD za baryłkę.

    Baryłka Brent w dostawach na lipiec na giełdzie IPE w Londynie zdrożała zaś w środę o 45 centów, czyli 0,9 proc. do 51,18 USD.  W ciągu ostatnich 30 lat w USA nie otwarto żadnej nowej rafinerii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane