Ropa ograniczyła skalę zwyżki na amerykańskich giełdach

17-08-2004, 22:01

Amerykańscy inwestorzy wykorzystali szansę jaką dały im dane makro oraz wyniki Home Depot i Motoroli i przez całe wtorkowe notowania kupowali akcje. Można tylko żałować, że pozostające na rekordowo wysokich poziomach ceny ropy dosyć skutecznie tłumiły optymizm. Gdyby nie to, skala zwyżki byłaby zapewne zdecydowanie większa.

Gracze zostali zaskoczeni nadspodziewanie dobrymi wskaźnikami amerykańskiej gospodarki. Dotyczyło to głównie inflacji, którą podejrzewano, że wymyka się spod kontroli. A ta zamiast wzrosnąć w lipcu o 0,1 proc. spadła o tyle samo w cenach konsumpcji. Optymizmem powiało również z rynku nieruchomości, gdzie liczba domów, które rozpoczęto budować w minionym miesiącu, wzrosła o 8,3 proc. W czerwcu spadła do najniższego poziomu od 12 miesięcy. Dobrych nastrojów nie były w stanie popsuć wyniki lipcowej produkcji przemysłowej. Co prawda wzrosła ona o 0,4 proc., prognozy były jednak nieco wyższe.

Szczególna uwaga rynku zwrócona była na dwie spółki. Home Depot, największa amerykańska sieć sklepów z artykułami budowlanymi i wyposażenia domów znacząco poprawiła wyniki kwartalne. Co bardziej istotne, podniosła też tegoroczną prognozę. Zyski spółki mają wzrosnąć w ujęciu rocznym o co najmniej 17 proc. Na razie kurs akcji spółki zyskał we wtorek blisko 3,5 proc. Wyniki spółki podtrzymały dobrą passę firm reprezentujących sektor handlu detalicznego. Dzień wcześniej równie obiecujące wyniki zaprezentowały sieci Kmart i Lowe’s.

Druga istotną dla rynku spółką była Motorola, która znalazła uznanie w oczach inwestorów publikując informację, że oczekuje utrzymania w drugim półroczu dotychczasowego tempa rozwoju. Wycena papierów drugiego na świecie producenta telefonów komórkowych zyskała około 4,5 proc.

Podniesienie prognozy pomogło też w ponad 5-proc. wzroście kursu papierów Staples, dostawcy produktów biurowych

Spadała za to (niemal 1 proc.) wycena walorów Nortel Networks. Korekta to efekt informacji, że kanadyjski gigant telekomunikacyjny stał się obiektem dochodzenia policyjnego w sprawie nieprawidłowości wykrytych w jego księgach.

Najsłabiej z grona spółek tworzących średnią Dow Jones wypadł koncern paliwowy Exxon Mobil (strata rzędu 1,6 proc.). Rynkowemu potentatowi zaszkodziła korekta cen ropy.

Końcowy dzwonek zastał indeks DJ IA na poziomie o 0,17-proc. wyższym od poniedziałkowego zamknięcia. Z kolei Nasdaq Composite zyskał 0,7 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ropa ograniczyła skalę zwyżki na amerykańskich giełdach