Ropa osłabiła rynek akcji

Paweł Kubisiak
opublikowano: 09-08-2005, 00:00

Na amerykańskich giełdach znów tematem numer 1 była droga ropa. Jej notowania ustanowiły w poniedziałek nowy rekord, zbliżając się do 64 USD za baryłkę. W efekcie na Wall Street wzrosły wyceny spółek paliwowych, lecz resztę rynku zdominowała wyprzedaż. Ta przewaga podaży przyniosła na zamknięciu niewielką przecenę amerykańskich indeksów. Dodatkową ostrożność inwestorów wywołuje oczekiwanie na wtorkowe posiedzenie Fed, który po raz kolejny może podnieść stopy procentowe. Niektórzy analitycy obawiają się, że dalszy wzrost stóp może spowolnić wzrost gospodarczy i odbić się na wynikach finansowych spółek w trzecim i czwartym kwartale.

Kurs ropy naftowej osiągnął w poniedziałek nowy historyczny rekord, osiągając na chwilę poziom 63,99 USD za baryłkę. To skutek ostatnich doniesień o zamknięciu na dwa dni amerykańskiej ambasady i konsulatów w Arabii Saudyjskiej w związku z ryzykiem zamachów terrorystycznych. Dochodzą do tego obawy o eskalację sporu Unii Europejskiej i USA z Iranem i niepokój związany z awariami w przeciążonych rafineriach amerykańskich.

Duże zainteresowanie towarzyszyło akcjom giganta sieciowego Cisco Systems, po pogłoskach o planach przejęcia Nokii, fińskiego producenta telefonów komórkowych. Jednak w sytuacji braku potwierdzenia tej rewelacji, akcje Cisco zakończyły dzień pod kreską. Liderem po stronie wzrostów był McDonald’s. Sieć fast foodów poinformowała o lepszej od oczekiwań sprzedaży, zarówno w USA, jak i na całym świecie. Sporym popytem cieszyły się akcje spółki Whirlpool, która podwyższyła ofertę przejęcia Maytag do 1,6 mld USD. Zrównał ją tym samym z propozycją Ripplewood Holdings.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane