Ropa osłabiła rynki akcji

Marek Druś
opublikowano: 14-07-2006, 00:00

Rekordowe notowania ropy i wyprzedaż akcji spółek technologicznych spowodowały duży spadek indeksów europejskich rynków akcji. Ropa drożała z powodu działań zbrojnych Izraela w Libanie, a także w związku z doniesieniami o ataku partyzantki na instalacje naftowe w Nigerii. Nastroje były tak złe, że nie drożały nawet akcje spółek branży naftowej. Jej indeks umiarkowanie spadał.

Najwięcej, ponad 3 proc., tracił indeks branży technologicznej. Powodem tak dużego pesymizmu są wyniki lub prognozy przedstawiane przez liczące się spółki. W czwartek duże rozczarowanie wywołał niemiecki SAP. Największy na świecie producent oprogramowania wspomagającego zarządzanie osiągnął niższą niż oczekiwano sprzedaż kwartalną. Spadł kurs Nokii. Deutsche Bank obniżył o 11 proc. prognozę zysku największego na świecie producenta komórek. Zapowiedź emisji akcji na sfinansowanie przejęcia spowodowało przecenę Avivy, największej brytyjskiej spółki ubezpieczeniowej. Wiadomość o anulowaniu zgody europejskiego regulatora na fuzję spółek nagraniowych Sony i Ber- telsmanna wywołało przecenę EMI. Brytyjska spółka planowała przejęcie Warner Music. W niezbyt licznej grupie drożejących firm znalazł się Carrefour, który poinformował o 9,1-procentowym wzroście kwartalnej sprzedaży.

Sesje w USA rozpoczęły się spadkami. Inwestorzy kolejny dzień pozbywali się akcji spółek technologicznych. Rozczarowanie wynikami SAP spowodowało spadek kursu jego amerykańskiego rywala, Oracle. W górę szedł kurs PepsiCo., którego wyniki kwartalne okazały się lepsze niż oczekiwano. Spadał kurs Wal-Mart, którego rekomendację obniżył Merrill Lynch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa osłabiła rynki akcji