Ropa tanieje, bo na razie nie będzie cięć dostaw z OPEC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2005, 12:20

Cena ropy spadła we wtorek w handlu elektronicznym  w Nowym Jorku do poziomu najniższego odmiesiąca, bo rynek nie spodziewa się do połowy marca żadnych działań OPEC i cięcia dostaw ropy z kartelu - podają brokerzy.

Cena ropy spadła we wtorek w handlu elektronicznym  w Nowym Jorku do poziomu najniższego odmiesiąca, bo rynek nie spodziewa się do połowy marca żadnych działań OPEC i cięcia dostaw ropy z kartelu - podają brokerzy.

We wtorek przedstawiciel saudyjskiego resortu paliwowego Ali al-Naimi zapowiedział podczas konferencji prasowej w Rijadzie, że Arabia Saudyjska, która obecnie produkuje dziennie 9 mln baryłek ropy, utrzyma produkcję na tym poziomie do czasu, aż nie zapadną decyzje OPEC, czy podwyższyć kwoty dostaw, czy też je zredukować.

    Dodał, że w następnych czterech latach Saudyjczycy planują podwyższenie produkcji ropy do 12,5 mln baryłek dziennie. Baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektroniczny na NYMEX  w Nowym Jorku staniała we wtorek przed południem czasu londyńskiego o 0,9 proc. do 44,89 USD, najniższego poziomu od 7 stycznia.

    Ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw IPE w Londynie staniała w tym czasie o 30 centów do 42,74 USD za baryłkę. Najbliższe posiedzenie OPEC odbędzie w połowie marca i wówczas ministrowie ropy z kartelu zdecydują, czy ciąć limity dostaw, czy też utrzymać je na dotychczasowym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane