Ropa tanieje, bo popyt jest niższy niż globalna produkcja

10-04-2003, 12:45

Cena ropy znów spada na światowych rynkach. Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że wydobycie surowca sięgnęło w marcu rekordowego poziomu 80,3 mln baryłek dziennie. Zareagował na to OPEC, który zapowiedział podjęcie decyzji o zmniejszeniu produkcji przez kraje kartelu. Dojdzie do tego prawdopodobnie na spotkaniu członków OPEC zwołanym na 24 kwietnia.

Kurs baryłki ropy Brent z majowych kontraktów spadł o 2,4 proc. do 24,65 USD na International Petroleum Exchange w Londynie. Cena ropy spadła w marcu na tym rynku o 26 proc. w związku z wiadomościami o zwiększeniu produkcji surowca przez OPEC w związku z obawami dostaw z Iraku. Na New York Mercantile Exchange cena baryłki ropy z majowych kontraktów spadła w posesyjnym handlu elektronicznym do 28,29 USD.

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że w drugim kwartale globalna konsumpcja ropy wyniesie średnio 76,4 mln baryłek dziennie, co oznacza, że będzie niższa o 2 mln baryłek niż w pierwszym kwartale. Potwierdza to twierdzenia prezydenta OPEC Abdullaha al-Attiyah, że popyt na ropę jest obecnie o 2 mln baryłek dziennie niższy od jej podaży.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa tanieje, bo popyt jest niższy niż globalna produkcja