Ropa tanieje, KE obniżyła prognozy, a OPEC może zwiększyć dostawy

Polska Agencja Prasowa SA
05-04-2005, 11:17

Ceny ropy spadają we wtorek przed południem na giełdach paliw w reakcji na poniedziałkowe prognozy Komisji Europejskiej i rozmowy krajów OPEC o możliwej kolejnej podwyżce limitów dostaw - podają brokerzy. W poniedziałek Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro w tym roku, już po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Ceny ropy spadają we wtorek przed południem na giełdach paliw w reakcji na poniedziałkowe prognozy Komisji Europejskiej i rozmowy krajów OPEC o możliwej kolejnej podwyżce limitów dostaw - podają brokerzy. W poniedziałek Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro w tym roku, już po raz drugi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

KE obniżyła szacunki do 1,6 proc. z prognozowanych wcześniej 2,0 proc. Komisja obniżyła je też na 2006 r. do 2,1 proc. z szacowanych w październiku 2,2 proc.

Rynek z uwagą śledzi też doniesienia o tym, że OPEC jest gotów zwiększyć limity dostaw ropy o kolejne 500.000 baryłek po marcowej decyzji o podwyższeniu kwot do 27,5 mln b/d.

"W takiej sytuacji, gdy KE obniża swoje prognozy wzrostu PKB, a USA podwyższają stopy procentowe, to ceny ropy mogą znaleźć się na poziomie około 50 USD za baryłkę" - ocenił Dhimant Shah z ASK Raymond James w Mumbai.

"Na dodatek OPEC nie chciałby, aby Europa i USA ucierpiały z powodu wysokich cen ropy, a jeśli popyt na ropę w tych regionach spadnie, to ucierpi na tym sam kartel" - dodał.

Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na maj w handlu elektronicznym na NYMEX  w Nowym Jorku staniała we wtorek przed południem czasu londyńskiego o 46 centów, czyli 0,8 proc., do 56,55 USD.

W poniedziałek ropa w USA osiągnęła rekordową cenę 58,28 USD za baryłkę, najwyższą od czasu rozpoczęcia handlu kontraktami terminowymi w USA w 1983 r.

Ropa Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na maj staniała zaś we wtorek na giełdzie paliw IPE w Londynie o 24 centy do 55,99 USD za baryłkę. W poniedziałek również w Londynie odnotowano rekord wzrostów - baryłka Brent kosztowała 57,65 USD, najwięcej od 1988 r.

Analitycy oceniają, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy ropa w Londynie może stanieć do 45 USD z baryłkę.

Od 8 kwietnia handel kontraktami terminowymi na giełdzie paliw IPE w Londynie będzie się odbywał tylko w formie elektronicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ropa tanieje, KE obniżyła prognozy, a OPEC może zwiększyć dostawy