Czytasz dzięki

Ropa tanieje, WTI najtańsza od prawie 18 lat

opublikowano: 18-03-2020, 15:34

Cena ropy WTI spadała w środę poniżej 24 USD i była najniższa od czerwca 2002 roku.

Ropa tanieje po tym jak Arabia Saudyjska eskalowała wojnę cenową z Rosją deklarując przez kolejne dni coraz większą podaż surowca lub obniżkę jego ceny. Skutkiem jest spadek kursu ropy o ok. 45 proc. od ostatniego posiedzenia OPEC w  ubiegłym miesiącu.

Notowania ropy WTI od czerwca 2002 roku
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI od czerwca 2002 roku

- Arabia Saudyjska postanowiła zalać rynek ropą i zdobyć jak największy udział w rynku przez maksymalne zwiększenie wydobycia – powiedział Amrita Sen, główny analityk rynku ropy w  Energy Aspects w Londynie. – Nie widzimy łatwego sposobu na to aby Arabia Saudyjska i Rosja wycofały się z obecnych pozycji – dodał.

Ropa WTI taniała w środę nawet do 23,60 USD. Obecnie jej kurs spada o 9,8 proc. do 24,30 USD. Ropa Brent tanieje o 5,6 proc. do 27,12 USD. Ropa jest już tańsza niż podczas kryzysu finansowego. Analitycy uważają, że tegoroczny popyt na surowiec spadnie o ponad 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem z powodu epidemii koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy