Ropa w Europie wciąż droższa niż w USA

Paweł Kordala, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 19-07-2013, 00:00

Ostatnim zwyżkom cen na rynku ropy towarzyszyło zjawisko zaskakująco silnego spadku różnicy pomiędzy ropą WTI a ropą Brent.

W ciągu kilkunastu dni spread Brent-WTI spadł z około 10 do 3 USD. Jednakże czynniki, które były źródłem zmian, oraz krzywa terminowa wskazują, że ceny ropy w Europie jeszcze długo będą utrzymywały się znacznie powyżej cen surowca ze Stanów Zjednoczonych.

Główną przyczyną spadku spreadu był sezonowy wzrost popytu na ropę ze strony amerykańskich rafinerii, który okazał się dużo wyższy od rynkowych oczekiwań i doprowadził do nieoczekiwanie silnego spadku zapasów ropy. Co więcej, zakłócenia w dostawach ropy z Kanady, z powodu powodzi i wykolejenia się jednego z pociągów transportujących ropę, spotęgowały spadek zgromadzonych w USA zapasów surowca. W danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej widoczny był również nieduży spadek wydobycia w czerwcu w Stanach Zjednoczonych, co również nie pozostawało bez wpływu na zapasy i ceny ropy.

Jednak już w najbliższych tygodniach możemy się spodziewać, że zmiany zapasów w USA powrócą do charakterystycznych dla danego okresu poziomów (w III kwartale zwykle lekko spadają z tygodnia na tydzień). Dane o silnie rosnących zapasach produktów ropopochodnych sugerują, że wzmożona aktywność rafinerii nie jest związana z rosnącym popytem na paliwa, a więc ich ostatni wzrost przerobu nie ma trwałego charakteru. Problemy w transporcie ropy na linii Kanada-USA powinny w najbliższym okresie powrócić do normalności, zaś wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych, jak pokazują pierwsze lipcowe odczyty, zaczyna ponownie rosnąć. W perspektywie kolejnych kwartałów ceny ropy WTI powinny pozostawać cały czas niższe od ropy z Morza Północnego, bo możliwości infrastrukturalnego wykorzystywania dużych zapasów surowca w USA wbrew pozorom nie uległy dużym zmianom w ostatnich miesiącach, a ostatni spadek różnicy cen nie miał trwałego charakteru. Sytuacja może ulec większym zmianom dopiero w latach 2014-15, gdy nowe linie kolejowe oraz rozbudowane ropociągi połączą północne Stany Zjednoczone z rafineriami w Zatoce Meksykańskiej.

Jak zarobić na ropie
Krajowe biura maklerskie oferują instrumenty pochodne na cenę ropy naftowej obu odmian — WTI i Brent. Na zmianach cen surowca można także zarabiać inwestując w fundusze.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kordala, X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy