Czytasz dzięki

Ropa w Londynie tanieje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 12:33

Cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie spadła w poniedziałek przed południem do najniższego poziomu od czasu uderzenia huraganu Katrina na południowe wybrzeża USA - podają brokerzy.

Cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie spadła w poniedziałek przed południem do najniższego poziomu od czasu uderzenia huraganu Katrina na południowe wybrzeża USA - podają brokerzy.

    Do lekkiego uspokojenia sytuacji na giełdach paliw przyczyniła się Międzynarodowa Agencja Energii. Wezwała ona do uwolnienia ropy ze strategicznych rezerw 26 krajów członkowskich, aby w ten sposób złagodzić skutki zakłóceń w dostawach ropy i produkcji paliw w USA.

    Agencja podała w piątek, że gotowa jest skierować z rezerw na rynek 2 mln baryłek ropy dziennie przez kolejne 30 dni. To więcej niż utracona w ubiegłym tygodniu produkcja 1,8 mln baryłek dziennie z Zatoki Meksykańskiej.

    "Uwolnienie takiej ilości ropy będzie wystarczające" - ocenił Dariusz Kowalczyk z CFC Seymour Ltd. w Hongkongu.

    Baryłka ropy Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na październik staniała w poniedziałek na giełdzie paliw IPE w Londynie przed południem nawet o 1,57 USD, czyli 2,4 proc., do 64,49 USD.

    30 sierpnia, dzień po uderzeniu huraganu Katrina na południowe obszary USA, Brent kosztowała rekordowe 68,89 USD za baryłkę.

    W poniedziałek nieczynna jest giełda paliw NYMEX w Nowym Jorku z powodu obchodzonego 5 września Dnia Pracy. W piątek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 2,7 proc. do 67,57 USD i był to największy spadek cen od przejścia nad USA huraganu.

    Amerykańska ropa kosztowała 30 sierpnia 70,85 USD za baryłkę. Tymczasem przedstawiciel Indonezji w OPEC Maizar Rahman ocenił w poniedziałek, że ceny ropy naftowej na światowych giełdach paliw pozostaną na wysoki m poziomie przez następne dwa-trzy lata, dopóki nie będzie dodatkowych mocy przerobowych w związku ze spodziewanym dalszym wzrostem zapotrzebowania na paliwa na świecie.

    "Może nie będzie to około 70 USD za baryłkę, jak przez ostatnie dni, ale gdzieś około 50 USD" - powiedział Rahman

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane