Ropa w USA coraz bliżej 50 USD za baryłkę

  • PAP
opublikowano: 04-01-2021, 08:43

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest coraz bliżej 50 USD za baryłkę, po zwyżce notowań już 4. sesję z rzędu. Wkrótce kraje sojuszu OPEC+ spotkają się, aby zdecydować czy podwyższyć poziom dostaw ropy na globalne rynki paliw - informują maklerzy.

Ana Maria Otero Borjas

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,54 USD, wyżej o 2,10 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 53,01 USD za baryłkę, wyżej o 2,34 proc.

Od początku stycznia na rynku pojawiło się o 500 tys. baryłek ropy więcej z krajów tworzących sojusz OPEC+.

W poniedziałek przedstawiciele tej grupy odbędą spotkanie, aby ustalić poziom dostaw ropy na luty 2021.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo ocenił, że prognozy popytu na ropę w I połowie 2021 r. są bardzo zróżnicowane i nadal jest wiele takich, które wskazują na negatywne ryzyka.

Tymczasem na świecie nie słabnie mocny "uścisk" pandemii koronawirusa.

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł niedzielę, że w związku z rozprzestrzenianiem się nowej odmiany koronawirusa, mogą być konieczne jeszcze ostrzejsze restrykcje w kraju. Nie wykluczył też ponownego zamknięcia szkół.

"Sytuacja jest poważna" - przyznał Johnson w rozmowie ze stacją BBC. "Może być tak, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy musieli zrobić rzeczy, które mogą być trudniejsze. Całkowicie się z tym pogodziłem. Myślę, że cały kraj jest z tym w pełni pogodzony" - dodał.

Z kolei Japonia rozważa wprowadzenie kolejnego stanu wyjątkowego w związku z pandemią Covid-19.

Notowania ropy załamały się w marcu i kwietniu 2020 r., gdy gwałtowne rozprzestrzenianie się Covid-19 na całym świecie zbiegło się z wojną cenową na rynku ropy prowadzoną pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją.

Analitycy wskazują, że to, jak będą się zachowywać ceny ropy w tym roku, będzie w dużej mierze zależeć od tempa wprowadzania szczepionek na Covid-19 i skuteczności tych działań - to będą główne wyznaczniki szybkości odbicia globalnego popytu na paliwa.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane