Ropa w USA nadal pod presją

  • PAP
opublikowano: 23-12-2020, 08:34

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są pod presją. Surowiec nadal tanieje - od początku tygodnia to już ponad 6 procent w dół. Rosną amerykańskie zapasy paliw, a to nie napawa rynkowych graczy optymizmem. Na dodatek prezydent USA może nie podpisać ustawy o stymulowaniu gospodarki - informują maklerzy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,32 USD, niżej o 1,47 proc.

Ropa Brent w dostawach na II na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 49,33 USD za baryłkę, niżej o 1,50 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 2,7 mln baryłek. To już drugi tydzień ze zwyżką zapasów ropy - w ciągu ostatnich 3 tygodni.

W środę oficjalne dane o zapasach ropy i jej produktów w USA poda amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem prezydent USA Donald Trump zasugerował, że może nie podpisać ustawy o stymulowaniu gospodarki.

We wtorek prezydent Trump nazwał "hańbą" przyjęty przez Kongres pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości 900 miliardów USD i wezwał do zwiększenia pomocy amerykańskim rodzinom.

"Wzywam Kongres do zmiany tej ustawy i podwyższenia absurdalnie niskich 600 dolarów do 2.000 lub 4.000 dolarów dla par. Wzywam również Kongres do pozbycia się niepotrzebnych i kosztownych elementów tej ustawy" - zaapelował Trump na Twitterze.

Do tego nowa odmiana koronawirusa jest już nie tylko w W.Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych, a poza tym w Niemczech, Francji i Szwajcarii.

To może oznaczać wkrótce coraz więcej lockdownów w gospodarkach i zasady "zostań w domu", co wpłynęłoby negatywne na popyt na paliwa.

"Prawdopodobnie będziemy mieć bardzo ponury I kwartał 2021 i to wpływa na perspektywy cen ropy" - wskazuje Ed Mayo, starszy analityk Oanda Corp.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane