Ropa w USA niemal bez zmian

  • PAP
opublikowano: 04-05-2021, 08:16

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest we wtorek wyceniana niemal bez zmian. Traderzy na rynkach paliw obstawiają poprawę popytu na paliwa, co wesprze notowania ropy - informują maklerzy.

fot. Anita Pouchard Serra/Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,45 USD, niżej o 0,05 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 67,52 USD za baryłkę, niżej o 0,04 proc.

Analitycy wskazują, że działania podejmowane w kierunku ponownego otwierania gospodarek w Europie i wzrost aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych mogą zrównoważyć negatywne skutki, jakie dla rynków paliw ma kryzys zdrowotny w Indiach.

Komisja Europejska wystąpiła w poniedziałek do państw członkowskich z wnioskiem o złagodzenie obowiązujących obecnie ograniczeń, dotyczących podróży do UE, które nie są konieczne.

Zamiast tego zaproponowała przyjęcie podejścia, które będzie uwzględniać postęp szczepień i sytuację epidemiologiczną na świecie.

Ponadto KE proponuje podniesienie progu liczby zakażeń, służącego do określania, czy wszystkie podróże z konkretnego kraju powinny być dozwolone.

Z kolei w USA stany w regionie Nowego Jorku mają złagodzić ograniczenia "przepustowości".

To niweluje obawy na rynkach dotyczące niskiego zapotrzebowania na paliwa w niektórych częściach Azji, w tym w Indiach, gdzie nadal szerzy się pandemia Covid-19.

W poniedziałek liczba nowych wykrytych zakażeń w Indiach już 12. raz z rzędu przekroczyła 300 tys. Odnotowano też ponad 3,4 tys. zgonów, choć eksperci są przekonani, że są to statystyki wielokrotnie zaniżone.

Cały czas szpitale w tym kraju zmagają się m.in. z niedostatkiem tlenu.

Nadzieje na poprawę sytuacji dają informacje, że według rządowych danych po raz pierwszy od 15 kwietnia spadł odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Według rządowych modeli szczyt obecnej fali zakażeń może przypaść już w środę.

"Popyt na paliwa w Indiach jest obecnie postrzegany jako dosyć słaby, co jest dla rynków ropy dużym problemem" - mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynkowy w Oanda Asia Pacific.

"Wydaje się, że giełdy paliw mogą się jednak z tym uporać - ma to związek z prowadzonymi szczepieniami na Covid-19 oraz ponownym otwieraniem gospodarek w Europie i wzrostem aktywności w gospodarce Stanów Zjednoczonych" - dodaje.

W poniedziałek prezes Fed Jerome Powell ocenił, że ożywienie gospodarcze w USA "robi rzeczywisty postęp", chociaż ostrzegł, że zyski są nierówne.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,4 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane