Czytasz dzięki

Ropa WTI może zdrożeć najmocniej od dwóch lat

opublikowano: 11-01-2019, 06:59

Notowania ropy WTI zmierzają do zakończenia tygodnia największym wzrostem kursu od dwóch lat. Przyczyniły się do tego rosnące nadzieje na porozumienie handlowe między USA i Chinami, a także przekonanie o skuteczności OPEC w redukcji podaży surowca.

Ropa z kontraktów terminowych notowanych na giełdzie w Nowym Jorku zdrożała w tym tygodniu już o 9,5 proc. Inwestorzy uwierzyli zapewnieniom Arabii Saudyjskiej, że stworzona przez nią koalicja producentów skutecznie zredukuje podaż i zrównoważy rynek po przecenie z ostatnich miesięcy 2018 roku. Pomimo ostatnich zwyżek kursu ropa WTI wciąż jest o ok. 30 proc. tańsza niż w szczytowym momencie ubiegłego roku.

- Negocjacje handlowe między USA i Chinami wciąż powodują niepewność na globalnycg rynkach finansowych i rynku ropy, co może prowadzić do korekty cen w którym terminie – twierdzi Hong Sungki, makler surowców w NH Investment & Securities w Seulu.

Ropa WTI z lutowych kontraktów zdrożała w czwartek dziewiątą sesję z rzędu, co oznacza najdłuższą serię wzrostów kursu od dziewięciu lat. W piątek rano kurs baryłki spada o 1 centa do 52,58 USD.

Ropa Brent z marcowych kontraktów zdrożała w tym tygodniu o prawie 8 proc. po tym jak w poprzednim jej cena wzrosła o 9,3 proc., najmocniej od dwóch lat. W piątek rano kurs baryłki spada o zaledwie 7 centów do 61,61 USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane