Ropa wygrała z danymi makro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2006, 00:00

Optymistyczne dane makro przegrały we wtorek z doniesieniami z rynku paliwowego. W rezultacie, zarówno amerykańskie parkiety, jak i największe giełdy w Europie, poddały się korekcie.

Analitycy z Wall Street liczyli, że dobre wskaźniki makro pomogą indeksom. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w grudniu w USA o 0,6 proc., a w całym roku o 3,2 proc. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło do 80,7 proc. i było największe od października 2000 r. Wzrost kursu ropy powyżej 65 USD za baryłkę, najwyższego od października ubiegłego roku poziomu, skutecznie jednak ostudził zapał inwestorów.

W gronie największych amerykańskich blue chipów wchodzących w skład indeksu Dow Jones IA kolejną fatalną sesję zaliczyli posiadacze papierów General Motors, największego na świecie producenta samochodów. Kurs akcji plasuje się obecnie na poziomach nie notowanych od początków lat 80. minionego wieku. Pod kreską toczyły się też kwotowania potentatów technologicznych: IBM i Intela. Obie spółki miały po sesji opublikować wyniki za ostatni kwartał. Spore wahania wyceny obserwowano na papierach Caterpillara, lidera sektora producentów sprzętu budowlanego. Nerwowość wywołało obniżenie rekomendacji przez bank Lehman Brothers.

Wzrostami zakończyły dzień z kolei walory Exxon Mobil, największej spółki naftowej w USA. Gwiazdą sesji zostały jednak papiery Guidant, producenta sprzętu medycznego. Rosnąca momentami o ponad 8 proc. wycena to zasługa podwyższenia oferty przejęcia przez Boston Scientific. Tym razem po zwiększeniu stawki o 2 mld USD proponuje on aż 27 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu