Czytasz dzięki

Ropa z Iranu płynie do rafinerii PKN Orlen

opublikowano: 09-04-2014, 15:28
aktualizacja: 09-04-2018, 15:31

W połowie kwietnia dotrze do Polski ropa naftowa z Iranu, przeznaczona dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Z wyspy Kharg z ładunkiem wyruszył już największy tankowiec, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski.

Informując o transporcie irańskiego surowca dla swej płockiej rafinerii PKN Orlen podkreślił, że spółka konsekwentnie bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy ze stosowanymi technologiami w swoich europejskich rafineriach.

 

 

Sięganie do różnych źródeł

– W kategorii zakupów ropy dywersyfikacja jest naszym priorytetem i dlatego przyspieszamy działania na tym polu. Poszukujemy wciąż nowych kierunków i rozwiązań, pamiętając, że musimy skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, cytowany w komunikacie spółki.

Jego zdaniem producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski. Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że przeprowadzone w Płocku testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w portfolio surowcowym płockiego koncernu. 

– Okazało się, że jest to ropa bardzo dobrej jakości, zapewniająca duży uzysk przy produkcji paliwa. W związku z tym w interesie koncernu i państwa jest zdynamizowanie i zróżnicowanie tych dostaw, tak by grupa PKN Orlen była bezpieczna, jeżeli chodzi o dostawy ropy, odporna na różnego rodzaju zawirowania i spekulacje. I w tym kierunku PKN Orlen będzie podążał – oświadczył Daniel Obajtek.

W grudniu 2016 r. PKN Orlen kupił do rafinerii w Płocku 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light. Spółka podkreślała wtedy, że nawiązana współpraca z Irańską Narodową Kompanią Naftową jest elementem strategii, dzięki której koncern nawiąże relacje handlowe z największymi producentami ropy na świecie i otworzy się na różne kierunki dostaw.

Ropa w podróży

Tankowiec, który transportuje 130 tys. ton ropy naftowej z irańskich złóż jest już w drodze do Polski, a w porcie docelowym oczekiwany jest w połowie kwietnia. Według płockiego koncernu, irańska ropa dla tamtejszej rafinerii transportowana jest największym tankowcem, który płynie bez konieczności przeładunków i jest w stanie bezpiecznie pokonać Kanał Sueski oraz trasę przez Morze Śródziemne.

PKN Orlen wyjaśnił, że rafinerie jego grupy, poza surowcem z Iranu, przerabiały już m.in. ropę naftową pochodzącą z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii i Norwegii. Spóła wspomniała przy tym, że w październiku 2017 r. do przerobu w jej płockiej rafinerii dotarła też ropa WTI - West Texas Intermediate. Był to pierwszy ładunek, który trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca.

Każdy kontrakt długoterminowy poprzedzają dostawy spot z różnych kierunków i testy efektywności produkcji. Jak podaje płocki koncern, obecnie jego rafinerie zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe oraz Saudi Arabian Oil Company - Saudi Aramco oraz dostaw spotowych. Od połowy 2016 r.  roku ropa arabska zyskała stałą pozycję w portfolio surowcowym koncernu a zawarty z Saudi Aramco kontrakt został przedłużony do końca 2018 r.

W grudniu 2016 r. PKN Orlen zawarł aneks do umowy z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii - handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft na dostawy ropy do czeskiej rafinerii w Litvinowie z grupy Unipetrolu, w którym płocki koncern posiada 62,99 proc. udziałów. Kontrakt dotyczy dostaw ropy REBCO w ilości od 1,62 mln ton do maksymalnie 3,96 mln ton od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.

Wcześniej, z końcem grudnia 2015 r., PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to około 26 mld zł. Dostawy są realizowane rurociągiem do rafinerii w Płocku od 1 lutego 2016 r. i mają potrwać do 31 stycznia 2019 r. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie dla tamtejszej rafinerii Orlen Lietuva z grupy płockiego koncernu.

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma też kontrakt z Tatneft Europe zawarty także w grudniu 2015 r. Na jego mocy dostawy ropy bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i mają trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie.

Grupa płockiego koncernu zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej PKN Orlen, koncern jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane