Ropa zniżkuje, inwestorzy czekają na stanowisko Rosji

opublikowano: 07-02-2020, 15:26

Kontrakty terminowe na ropę naftową notują przecenę w piątek gdyż inwestorzy oczekują większej jasności w temacie rosyjskiego stanowiska odnośnie pogłębienia globalnych cięć produkcji surowca.

Rosyjski minister energii Aleksander Novak powiedział w piątek, że kraj potrzebuje więcej czasu na analizę rynku ropy i wyjaśni swoje stanowisko w sprawie głębszych cięć w przyszłym tygodniu. Ocenił także, że globalny popyt spadnie w tym roku o 150 do 200 tys. baryłek dziennie z powodu epidemii koronawirusa. 

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Rosja, kluczowy producent ropy naftowej poza Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową, jest członkiem grupy znanej jako OPEC +, która rozważała środki mające na celu ustabilizowanie cen ropy ponad jej obecne ograniczenia produkcyjne.

Według kilku agencji prasowych Wspólny Komitet Techniczny OPEC + zalecił w czwartek ograniczenie produkcji jego członków i innych sojuszników w wysokości 600 tys.  baryłek dziennie.

Na nowojorskiej giełdzie NYMEX marcowe kontrakty na surowiec odmiany West Texas Intermediate tracą około 68 centów (1,3 proc.) i są kwotowane na poziomie 50,27 USD/b.

Z kolei kwietniowe futures na europejską benchmarkową odmianę Brent w Londynie przeceniane są o 1,2 proc. i wyceniane na 54,30 USD/b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane