Ropa znów napędza indeksy

Cezary Andrzejczyk, XTB
opublikowano: 11-08-2016, 16:34

Dzisiejszego dzień przynosi nam kolejną falę wzrostów na globalnych parkietach. Sesja azjatycka była stosunkowo płaska, poza Hang Sengiem, który zyskał 1,65%, w Europie obserwowaliśmy wzrosty do 1%, a początek sesji na Wall Street także rozpoczyna się od wzrostów.

Najlepsze nastroje mogliśmy obserwować na paryskim parkiecie, gdzie indeks CAC 40 osiągał wzrosty rzędu 0,76%. Dzisiejszego dnia nie były publikowane żadne dane, które mogłyby wstrząsnąć rynkiem, dlatego też wzrosty są motywowane głównie zmianą w sentymencie inwestorów. Podczas takich sesji największy ruch zazwyczaj panuje na przemysłowym gigancie, ArcelorMittal. Tym razem nie było inaczej, przemysłowy filar indeksu zyskuje około 0,7%. W zestawieniu wyników, tuż za Paryżem uplasował się Frankfurt. Niemieccy inwestorzy po intensywnej przecenie spowodowanej słabymi wynikami kwartalnymi spółki EON, postanowili dzisiaj uzupełnić swoje portfele o akcje giganta, które mogli zakupić po promocyjnych cenach. Na notowaniach producenta energii występuje zwyżkowa korekta, akcje rosną o 1.3%.  Dwa potężne banki, Deutsche oraz Commerzbank wyhamowują wzrosty. Największym wygranym dzisiejszej sesji jest RWE, który informował o zmniejszeniu straty w raporcie kwartalnym.  Brytyjski indeks FTSE 100 po rozpoczęciu sesji luką spadkową zabrał się za stopniowe jej domykanie. Jednak i tak znajduje się blisko 0, po pięciu wcześniejszych sesjach wzrostowych. Spółka Old Mutual, która poinformowała o sprzedaży swojego włoskiego oddziału była dzisiaj poddana największej na całym indeksie przecenie. Cena akcji spadła o ponad 5 % podczas dzisiejszego handlu. Za duże spadki na indeksie odpowiadały dzisiaj największe spółki finansowe na indeksie, czyli Lloyds Banking i Barclays.

Za nami dobre otwarcie na Wall Street. Główne indeksy wzrastają, S&P500 po otwarciu rośnie o 0.3%. Dobrze radzą sobie spółki z sektora konsumenckiego, solidne wyniki zaraportowały spółki Macy oraz Kohl.  Akcje spółek rosną po 15-16%.Dane z rynku pracy wskazały mniejszą ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, sytuacja jest więc dobra. Na świetne nastroje wpływają także wzrosty na rynku ropy. Wypowiadał się między innymi saudyjski minister ds. energii. Rynek może reagować zakładając, że trwają przygotowania do rozmów nad ustabilizowaniem rynku (powrót tematu kwot na wydobycie). Potwierdził on, że we wrześniu spotka się z producentami z innych krajów, z OPEC i tymi, którzy do niego nie należą. Dodał, że w trakcie rozmów może pojawić się temat stabilizowania rynku.

Na WIG20 również obserwujemy sesję wzrostową, jednak wynik jest zdecydowanie skromniejszy. Dzisiejszą sesję WIG 20 rozpoczął z wynikiem 1850,54 punktów. Chwilę później skoczył do poziomu 1856 punktów, aby następnie zanurkować poniżej poprzeczki ustalonej przez wczorajsze zamknięcie. Obecnie zyskuje zaledwie 0.1%. Dzisiejszego dnia swoje wyniki opublikowała Enea, Alior Bank oraz Lotos. Tylko wyniki Alior banku przebiły oczekiwania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Andrzejczyk, XTB

Polecane