Ropa znowu drożeje na światowych rynkach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-08-2006, 10:13

Zbliżający się do USA sztorm i nieugięta postawa Iranu w sprawie programu nuklearnego to w środę główne czynniki wzrostów cen ropy na świecie - podają brokerzy.

Zbliżający się do USA sztorm i nieugięta postawa Iranu w sprawie programu nuklearnego to w środę główne czynniki wzrostów cen ropy na świecie - podają brokerzy.

Tropikalny sztorm Chris w czwartek przybierze siłę huraganu - podały amerykańskie służby meteorologiczne. Może on zagrozić amerykańskim instalacjom naftowym w Zatoce Meksykańskiej. A to dopiero początek sezonu huraganów, których najwięcej pojawia się na Oceanie Atlantyckim w sierpniu i we wrześniu.

"W sytuacji, gdy ceny ropy są już i tak bardzo wysokie, to każda informacja o sztormach i huraganach powoduje, że pierwszą reakcją na rynku jest wzrost zakupów surowca" - powiedział Misuho Niimura z Mizuho Corporate Bank Ltd. w Tokio.

Ropa w dostawach na wrzesień w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w środę o 53 centy, czyli 0,7 proc., do 75,44 USD za baryłkę.

Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures w Londynie zdrożała zaś przed południem o 48 centów do 76,37 USD za baryłkę.

Napięcie na giełdach paliw nie słabnie też z powodu obaw o reakcję Iranu, czwartego największego producenta ropy na świecie, który może obniżyć dostawy swojej ropy, gdyby doszło do dalszego zaostrzenia sporu o jego program nuklearny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znowu drożeje na światowych rynkach