Czytasz dzięki

Ropa zyskuje, ale przy spowolnionym handlu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-09-2020, 15:37

Notowania ropy naftowej we wtorek toczą się pod dyktando strony popytowej, ale handel nie jest szczególnie żywy. Wsparciem dla wyceny surowca są dane z chińskiej gospodarki.

Kontrakty terminowe na ropę amerykańskiej odmiany WTI na nowojorskiej giełdzie drożeją momentami o ponad 1 proc. do ponad 37,65 USD/b, ale jak podkreślają traderzy, handel toczy się – w ujęciu wolumenowym - poniżej średniej. 

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Inwestorów ucieszyła informacja, że po raz pierwszy w tym roku wzrosła w sierpniu sprzedaż detaliczna w Chinach, zaś produkcja przemysłowa odnotowała mocniejszy niż zakładano wzrost (o 5,6 proc.). Sugerować to może wzmocnienie tempa odzyskiwania przez drugą na świecie pod względem wielkości gospodarkę.

Handlujący odreagowują też serię ostatnich pesymistycznych raportów, w tym EIA i OPEC odnośnie spodziewanych spadków popytu na „czarne złoto”.

Analitycy podkreślają, że na przeszkodzie bardziej wyraźnej aprecjacji notowań surowca stoją wysokie jego zapasy w Stanach Zjednoczonych. 

Jak na razie ropa we wrześniu traci około 12 proc. wobec wzrostów w czterech poprzednich miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane