Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 18-01-2021, 10:36

W piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2%, niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano spadek cen ropy naftowej wyhamował, a cała sesja rozpoczęła się spokojnie. Na rynku tym trudno jednak mówić o optymizmie – w ostatnich dniach coraz częściej dawały o sobie znać obawy związane z przedłużaniem się restrykcji związanych z pandemią oraz opóźnieniami w szczepieniach. Po euforii, którą widzieliśmy na początku roku, pojawił się czas na pytania, co dalej z globalną gospodarką w 2021 roku – roku, który może przejść do historii jako drugi rok pandemii.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nośnym tematem dotyczącym rynku ropy naftowej na nowo stał się ropociąg Keystone. To jeden z największych projektów naftowych w ostatnich latach, wart 9 mld USD. Budowa ropociągu, łączącego kanadyjską prowincję Alberta z amerykańskim stanem Nebraska, od lat była przesuwana ze względu na problemy prawne oraz protesty ekologów. W 2017 roku pozwolenie na jej kontynuację wydał Donald Trump, jednak Joe Biden w wyścigu prezydenckim podkreślał, że jedną z jego pierwszych decyzji po wyborze na urząd prezydenta USA byłoby właśnie wstrzymanie ropociągu ze względów środowiskowych. Decyzja Bidena w tej kwestii jest więc wyczekiwana obecnie na rynku ropy.

Uzasadnieniem budowy ropociągu było bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do USA z Kanady i coraz mniejsze uzależnienie od dostaw z krajów OPEC. Jednak w ostatnich latach krajobraz na globalnym rynku tego surowca istotnie się zmienił. Stany Zjednoczone rozwinęły swój sektor łupkowy i to one zaczęły rywalizować z innymi producentami ropy jako globalny dostawca surowca.

Zamieszanie wokół ropociągu Keystone z pewnością będzie jednym z głośniejszych tematów w kolejnych tygodniach, ale z punktu widzenia cen ropy naftowej niewiele ono zmienia. Problemy z ropociągiem i przerwy w jego budowie to tematy znane na rynku od lat, więc nie są one w stanie zaskoczyć inwestorów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane