Rosati: Spełnienie kryteriów Maastricht w 2007r. jest możliwe

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 17-09-2003, 11:38

(PAP) Planowane przez rząd stopniowe obniżanie deficytu budżetowego tak, żeby w 2007 roku spełnić kryteria

konwergencyjne, jest możliwe - taką opinię wyraził w środę członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Rosati.

"Jest to jednak niesłychanie trudne zadanie, jeżeli utrzyma się założenia budżetowe na przyszły rok i tę skalę deficytu" -

powiedział PAP Dariusz Rosati.

We wtorek na konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział, że rząd chce obniżyć deficyt budżetu do 38,8 mld zł w 2005 roku, zmniejszając go następnie o 5-7 mld zł rocznie, żeby Polska spełniła w 2007 roku kryteria z Maastricht. Na 2004 rok rząd zaplanował deficyt w wysokości 45,5 mld zł, w porównaniu z 38,7 mld w roku 2003.

"Plany rządu byłyby bardziej realne, gdyby rząd nie powiększał deficytu w 2004 roku" - dodał Rosati.

Zdaniem Rosatiego wprowadzenie w Polsce euro w roku 2008 jest możliwe i celowe. Jednak w przypadku obecnie planowanego budżetu jest to trudniejsze niż z budżetem, który dawałby jakieś gwarancje systematycznego obniżania deficytu.

"W tej chwili mamy tylko wielki budżet na przyszły rok i bardzo mgliste obietnice dotyczące cięcia po stronie wydatków, a jest to kluczowa sprawa" - powiedział Rosati.

Dodał, że dopóki rząd nie pokaże, jakie wydatki chce obniżać i dopóki rynki nie przyjmą tego w sposób wiarygodny do wiadomości, to może się okazać, że rynki będą traktować Polskę jako kraj wysokiego ryzyka.

Jego zdaniem może to spowodować w najbliższych latach trudności z utrzymaniem tempa zmniejszania deficytu, inflacji oraz wahania kursu walutowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosati: Spełnienie kryteriów Maastricht w 2007r. jest możliwe