Rosenberg: Fed może obniżyć stopy w nadchodzących miesiącach

opublikowano: 28-12-2018, 07:22

David Rosenberg, cieszący się dużym uznaniem główny ekonomista i strateg Gluskin Sheff jest przekonany, że Fed dokona wkrótce rewolucji w realizowanej polityce monetarnej.

- Kiedy mówię ludziom, że Fed będzie luzował politykę monetarną w nadchodzących miesiącach śmieją się z tego lub drwią. Ale nie ma się z czego śmiać – napisał Rosenberg w nocie do klientów. – Ludzie, którzy drwią i kręcą głową tylko z powodu tego, co bank centralny mówi obecnie, nie uczyli się historii – dodał.

Zobacz więcej

David Rosenberg, fot. Bloomberg

Fed deklaruje obecnie dalsze stopniowe zwiększanie stóp procentowych i zasygnalizował dwie podwyżki w przyszłym roku. Rynek stawia jednak, że nie będzie żadnej. Rosenberg należy do niewielkiej grupy ekspertów z Wall Street, którzy nie tylko oczekują braku podwyżek stóp, ale nawet ich obniżek, za czym ma przemawiać spowalniający wzrost gospodarczy. 

- Fed jest przewidywalnie powolny w dostrzeganiu punktów zwrotnych w gospodarce i przechodzenia od ekspansji do regresu. Ale kiedy już to spostrzeże, zmiana polityki następuje szybko i często jest spektakularna – powiedział.

Rosenberg wskazuje, że stało się tak m.in. w okresie od marca do września 1998 roku, czy od listopada 2000 roku do stycznia 2001 roku. Strateg Gluskin Sheff argumentuje, że w minionych latach Fed potrzebował średnio dwa miesiące na przejście od zacieśniania do luzowania polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu