Rosengren: oczekiwanie na grudniową podwyżkę stóp jest uzasadnione

Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym miesiącu wydają się być "wiarygodne i uzasadnione", gdyż zarówno rosnąca inflacja, jak i rynek pracy znajdujący się na granicy pełnego zatrudnienia zmierzają w stronę przyjętych przez Fed celów, uważa Eric Rosengren, prezes Rezerwy Federalnej z Bostonu, cytowany przez agencję Reuters.

Z gospodarką blisko pełnego zatrudnienia i inflacją powoli, ale zbliżająca się do zakładanego przez Fed poziomu nie byłoby zaskoczeniem, że podczas grudniowego posiedzenia władze monetarne prawdopodobnie zaostrzą swoją politykę stóp procentowych. Taką szansę oceniam na około 75 proc. choć pewnym czynnikim niepewności jest zmienność jaką wniósł na rynek wynik ubiegłotygodniowych wyborów – powiedział oficjel.

Rosengren Eric, szef Fed z Bostonu
Zobacz więcej

Rosengren Eric, szef Fed z Bostonu

Bloomberg

Dodał, że brak negatywnych doniesień z gospodarki w ciągu następnego miesiąca oznaczać będzie, że ryzyko podwyżki stóp należy uznać za bardzo realne.

Rosengren od pewnego czasu mocno opowiada się za podwyżką ceny pieniądza w USA. Sprzeciwiał się wrześniowej decyzji Fed o utrzymaniu poziomu stóp, zaś w październiku – jak sam to określił – jedynie głosował z większością gdyż „czuł zmianę w stanowisku i oświadczeniu Fed”, która mocno uprawdopodobnia grudniową podwyżkę.

Urzędnik Fed podkreślił, że liczba osób napływających na rynek pracy po tym jak pozostawała poza nim, ustabilizowała się, zaś starzenie się siły roboczej oznacza, ze w przyszłości wzrost liczby pracujących może nie być zbyt mocny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosengren: oczekiwanie na grudniową podwyżkę stóp jest uzasadnione