Rosengren: rynek wymaga już podwyżki stóp

opublikowano: 17-10-2016, 08:43

Eric Rosengren, szef Banku Rezerw Federalnych z Bostonu, uważa, że amerykańska gospodarka jest wystarczająco „rozgrzana” i w dobrej kondycji do podniesienia stóp procentowych, donosi Bloomberg.

 Zdaniem oficjela, szacunki odnośnie stanu zatrudnienia mogły już zostać przekroczone, a inflacja może znacząco przyspieszyć.

Zobacz więcej

Rosengren Eric, szef Fed z Bostonu

Bloomberg

Nasze własne prognozy mogą wskazywać z uzasadnionym prawdopodobieństwem, że wyjdziemy poza moje własne szacunki odnośnie pełnego zatrudnienia, które kształtuje się na poziomie 4,7 proc. – powiedział Rosengren. 

Jeden z czołowych przedstawicieli Fed uważa, że dotychczasowa strategia wdrażana przez amerykański odpowiednik banku centralnego przyniosła efekty w postaci przyciągnięcia większej liczby osób na rynek pracy, ale jej prowadzenie przez zbyt długi czas grozi ryzykiem wyzwolenia wyższej inflacji lub baniek spekulacyjnych, które zmusza Fed do gwałtowniejszych reakcji.

Zagrożenia zmieniły się w czasie. Myślę, że pełne zatrudnienie niesie ze sobą implikacje w postaci potencjalnej nierównowagi. A te mogą spowodować konieczność ostrzejszych niż chcielibyśmy i szybszych działań ze strony władz monetarnych- stwierdził oficjel.

Rosengren był przez długi czas zwolennikiem ultra-niskich stóp procentowych w celu stymulowania tworzenia miejsc pracy, jednak w ostatnich miesiącach stał się jednym z wiodących głosów opowiadających się za powrotem do „normalności” i podwyzką stóp. Podczas ostatniego, wrześniowego posiedzenia FOMC (Komitetu Otwartego Rynku, organu Fed odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych), Rosengren był jednym z trzech głosujących obok Lorette Mester i Esther George oficjelem, który był przeciwny decyzji gremium o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy