Rosengren: USA i Japonia mogą potrzebować więcej narzędzi w polityce monetarnej

opublikowano: 21-06-2019, 11:24

Stany Zjednoczone i Japonia mogą potrzebować wsparcia nadzoru bankowego, aby przygotować się na spowolnienie gospodarcze uważa szef Banku Rezerw Federalnych w Bostonie.

Eric Rosengren, przewodniczący bostońskiego oddziału Fed, stwierdził, że decydenci w dwóch głównych gospodarkach powinni zastanowić się, czy organy regulacyjne potrzebują więcej narzędzi, w tym wymagać od banków posiadania teraz większego kapitału, aby przeciwdziałać ryzyku gospodarczemu.

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu
Zobacz więcej

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu fot. Bloomberg

Japonia, podobnie jak Stany Zjednoczone, może skorzystać na rozważeniu rozszerzenia zestawu narzędzi makroostrożnościowych w celu zwiększenia odporności systemu finansowego - powiedział Rosengren.

Rosengren, który jest członkiem władz monetarnych z prawem głosu odnośnie polityki stóp procentowych podkreśla, że należy skupić się na lekcjach płynących z kryzysu finansowego z końca lat 90. w Azji Wschodniej i tego, co uważa za słabe punkty dzisiejszego japońskiego systemu finansowego. Wskazał, że uprawnienia banków centralnych mogą odgrywać istotną rolę w nadzorowaniu banków, w kolejnym kryzysie. 

Decydenci mogli zmniejszyć wpływ wcześniejszych kryzysów finansowych przez banki „testujące stres” i wymagać od nich posiadania dodatkowej gotówki - powiedział Rosengren.

Przedstawiciel Fed twierdzi, że pomimo upływu czasu i przyjęcia lepszych polityk, japońskiemu systemowi bankowemu ponownie zagrażają niekorzystne warunki ekonomiczne.

Zmniejszająca się populacja, starzenie się demograficzne i bardzo niskie stopy procentowe dają bardzo mało miejsca na rentowność japońskich banków. To oczywiście stanowi zachętę do sięgania po zyski, potencjalnie pociągając za sobą dodatkowe ryzyko – wyjaśnia Rosengren..

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy