Rosja będzie na spotkaniu OPEC w sobotę

opublikowano: 06-12-2016, 13:22

Rosja weźmie udział w sobotnim spotkaniu OPEC i państw niebędących członkami kartelu, na którym mają zostać uzgodnione szczegóły dotyczące realizacji cięcia wydobycia ropy, poinformował minister energii Aleksander Nowak.

30 listopada OPEC uzgodnił, że zmniejszy wydobycie ropy o 1,2 mln baryłek. Rosja zasygnalizowała gotowość zmniejszenia swojego wydobycia o 300 tys. baryłek w pierwszym półroczu 2017 roku. W reakcji na to kurs ropy doszedł od 16-miesięcznego szczytu, ale potem szybko zaczął spadać, bo nie brak głosów, że zrównoważenie rynku będzie trudne do osiągnięcia. 

Aleksander Nowak
Zobacz więcej

Aleksander Nowak Bloomberg

- Zachowanie rynku wskazuje, że brakuje na nim przekonania i dynamiki – powiedział Jeffrey Halley, analityk OANDA. – W zderzeniu z rzeczywistością, świecie zalanym ropą, państwa-producenci będą musieli pokazać rzeczywiste podstawy porozumienia, być może po raz pierwszy, aby osiągnąć znaczący wzrost cen, którego tak pragną – dodał.

Carsten Fritsch z Commerzbanku uważa, że w sytuacji kiedy Arabia Saudyjska próbuje bronić swojego udziału w rynku „trudno sobie wyobrazić jak OPEC przekona producentów spoza kartelu aby zmniejszyli wydobycie”.

Z drugiej strony, zobowiązując się do redukcji wydobycia o 300 tys. baryłek do ok. 10,9 mln baryłek dziennie, Rosja będzie pompować więcej ropy niż wiosną, kiedy próbowała się dogadać z OPEC w sprawie zamrożenia wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja będzie na spotkaniu OPEC w sobotę