Czytasz dzięki

Rosja chce miliardowego odszkodowania za wyciek paliwa

ARŻ, Reuters
opublikowano: 10-09-2020, 16:39

Rosyjski organ ochrony środowiska poinformował w czwartek, że złożył pozew przeciwko firmie energetycznej należącej do giganta górniczego Nornikiel. Zamierza domagać się 148 mld rubli (1,96 mld dolarów) za szkody wywołane przez wyciek oleju napędowego, pisze Reuters.

Wyciek nastąpił 29 maja po tym, jak zbiornik paliwa stracił ciśnienie i wypuścił 21 tys. ton oleju napędowego do rzek i gleb w pobliżu miasta Norylsk na Syberii.  Greenpeace porównał szkodliwość tego incydentu do wycieku ropy z tankowca Exxon Valdez na Alasce w 1989 roku. 

Nornikiel zabezpieczył na wypłatę odszkodowania kwotę 2 mld USD, co spowodowało spadek jego zysku netto w pierwszej połowie roku. 

Niektórzy analitycy twierdzą, że kwota ta nie jest krytyczna dla stabilności finansowej koncernu wartego 41 mld dolarów, ale może skłonić go do zwiększenia zadłużenia i zmniejszenia dywidend w najbliższym czasie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane