Rosja chce ustalić kontyngent eksportowy pszenicy na 8 mln ton

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-12-2021, 21:19

Rosja przygotowuje się do ustalenia nowego kontyngentu na sprzedaż eksportową pszenicy, który ma być mniejszy niż pierwotnie zakładano, informuje Reuters.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Według informacji udzielonych przez ministerstwo gospodarki, kontyngent ma opiewać na 8 mln ton co oznacza jego zmniejszenie względem pierwotnych szacunków o 1 mln ton.

(Reuters) – Rosja planuje ustalić swój kontyngent na eksport pszenicy na 8 mln ton, poinformowało w piątek ministerstwo gospodarki tego kraju, oznaczając redukcję o 1 mln ton w stosunku do wcześniej planowanego poziomu.

Całkowity kontyngent na zboże na okres od 15 lutego do 30 czerwca 2022 r. ma wynieść 11 mln ton, w tym 8 mln ton pszenicy. Początkowo planowano go na 14 mln ton, w tym 9 mln ton pszenicy. W tym samym okresie 2021 r. kwota zboża wyniosła 17,5 mln ton. Nie było osobnego limitu wielkości eksportu pszenicy w 2021 r.

Rosyjski eksport pszenicy spadł o 37,5 proc. od początku sezonu 2021/22, który wystartował 1 lipca, ze względu na mniejsze zbiory i podatek eksportowy, który od 22 grudnia wzrośnie do 94,0 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane