Rosja eksportuje prawie dwa razy więcej pszenicy niż przed wojną

  • Alicja Skiba
opublikowano: 03-03-2023, 17:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski eksport zbóż prosperuje, w styczniu i lutym tego roku był dwukrotnie większy w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., wynika z danych firmy Logistics OS. Atrakcyjne ceny dostaw przyciągają nabywców - przekazał w piątek Bloomberg.

W styczniu i lutym tego roku Rosja wysłała za granicę 6,1 mln ton pszenicy, czyli o 90 proc. więcej niż w 2022 r., wynika ze statystyk Logistic OS. Sankcje nałożone na Moskwę po tym, jak napadła na Ukrainę, nie objęły żywności, ale handel utrudniały restrykcje, którymi zostały objęte banki i firmy państwowe.

Rosyjskie zboże jednym z najtańszych na świecie

Zbiory w Rosji w 2022 r. były wyjątkowo udane, dzięki czemu tamtejsze zboże stało się jednym z najtańszych na świecie. W lutym za tonę rosyjskiej pszenicy z eksportu płaciło się 297 USD. Dla porównania, rok wcześniej cena osiągnęła prawie 450 USD.

Ożywienie na rynku pokazuje, że rosyjscy załadowcy przezwyciężyli niektóre problemy związane z finansowaniem i ubezpieczeniem dostaw, które wywołały zachodnie sankcje, zauważył Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane