Rosja grozi wstrzymaniem importu mięsa europejskiego

02-03-2007, 12:31

Rosja zagroziła w piątek "zawieszeniem" importu mięsa i innych produktów zwierzęcych z państw Unii Europejskiej, jeśli kraje te do 31 marca nie dostarczą dokumentów, dotyczących mechanizmów kontroli jakości tych produktów w każdym z krajów Unii.

"Jeśli żądane dokumenty nie zostaną nam dostarczone, rosyjskie służby kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej będą zmuszone zawiesić import produktów zwierzęcych z tych państw" - podano w opublikowanym w piątek w Moskwie komunikacie rosyjskiej federalnej służby nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rossielchoznadzor.

W oświadczeniu wskazano, iż dokumenty, których domaga się strona rosyjska mają przede wszystkim dotyczyć planów monitorowania jakości eksportowanych do Rosji produktów w poszczególnych krajach. Rossielchoznadzor przytacza szereg konkretnych przykładów, dotyczących złej jakości mięsa czy ryb importowanych przez Rosję z państw UE w ubiegłym roku.

W rosyjskim dokumencie ujawniono, że szef nadzoru Siergiej Dankwert napisał w tej sprawie list do Komisji Europejskiej, w którym ostrzegł, iż zakaz eksportu do Rosji obejmie wszystkie kraje, które do końca miesiąca nie przedstawią konkretnego programu kontroli jakości mięsa w 2007 r. DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rosja grozi wstrzymaniem importu mięsa europejskiego