Rosja i KE określiły warunki importu polskiej żywności

19-01-2007, 11:05

Rosja i KE określiły warunki, których spełnienie pozwoli na wznowienie dostaw produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego do Rosji.

Rosja i Komisja Europejska określiły warunki, których spełnienie pozwoli Rosji na zniesienie ograniczeń importu, a Polsce na wznowienie dostaw produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego do Rosji - oświadczył rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko.

Cytowany w piątek przez agencję ITAR-TASS rzecznik odniósł się w ten sposób do przeprowadzonych w Berlinie rozmów delegacji Rossielchoznadzoru z przedstawicielami Komisji Europejskiej (KE). Nie precyzował, o jakie warunki chodzi.

"Osiągnięto porozumienie w sprawie dokonywania planowych konsultacji między ekspertami Rossielchoznadzoru a KE, w celu rozwiązania problemów weterynaryjnych i fitosanitarnych, utrudniających eksport unijnej produkcji rolnej do Rosji" - powiedział rzecznik.

Wyjaśniał, że u przyczyn, dla których przeprowadzono rozmowy, legło "poważne zaniepokojenie rosyjskich specjalistów stanem kontroli bezpieczeństwa i jakości produkcji rolnej eksportowanej z Unii Europejskiej do Rosji".

Rzecznik Rossielchoznadzoru dodał też, że nowym członkom Unii - Bułgarii i Rumunii - udzielono wyjaśnień w sprawie środków, koniecznych do wznowienia dostaw bułgarskich i rumuńskich produktów rolnych do Rosji.

Rosja wprowadziła w październiku 2005 r. embargo na polskie mięso. Powodem rosyjskich restrykcji było przechwycenie na terytorium Rosji kilku transportów mięsa ze sfałszowanymi dokumentami przewozowymi. Mięso pochodziło w rzeczywistości z Brazylii, ale w dokumentach figurowały zakłady w Tarnowie. Rosja oskarżyła polskie zakłady mięsne o oszustwo.

Polskie śledztwo wykazało, że oskarżenia były niesłuszne. KE potwierdziła, że Polska poradziła sobie ze wszystkimi niedociągnięciami w eksporcie i tranzycie mięsa.

Aby skłonić Unię Europejską do wsparcia polskich starań o zniesienie embarga, rząd w Warszawie zablokował w listopadzie ubiegłego roku przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy między UE a Rosją. Przewodzące w tym półroczu UE Niemcy dążą do jak najszybszego odblokowania tych rozmów. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rosja i KE określiły warunki importu polskiej żywności