Rosja i Ukraina podpisały protokół w sprawie tranzytu gazu

  • PAP
opublikowano: 20-12-2019, 20:57

Przedstawiciele Rosji i Ukrainy podpisali protokół o przedłużeniu tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy; dokument zawiera ustalenia dotyczące uregulowania wzajemnych roszczeń - podał w piątek dziennik "Wiedomosti", powołując się na przedstawiciela Gazpromu.

Szczegółów nie podano. Nie jest jasne, o jakich wielkościach tranzytu gazu i na jaki termin mówi podpisany protokół. Przedstawiciel Gazpromu nie wyjaśnił także, w jaki sposób mają być uregulowane roszczenia obu stron.

Wcześniej w piątek źródło w rosyjskiej delegacji powiedziało mediom, że elementem porozumień gazowych może się stać wypłacenie Ukrainie przez rosyjski Gazprom długu w wysokości ok. 3 mld USD, zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

W czwartek w Berlinie po trójstronnych konsultacjach gazowych, z udziałem KE, ogłoszono, że Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie nowej umowy dotyczącej tranzytu gazu. W najbliższych dniach szczegóły mają zostać doprecyzowane i umowa ma być podpisana. Obecne rosyjsko-ukraińskie kontrakty gazowe wygasają z końcem tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane