Rosja i USA porozumiały się w sprawie WTO

(Marek Druś)
10-11-2006, 12:41

Poinformował o tym szef Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Aleksandr Szochin.

Moskwa osiągnęła z Waszyngtonem porozumienie handlowe w sprawie wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co jest ważnym przełomem po 13 latach trudnych negocjacji. Poinformował o tym w piątek szef Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Aleksandr Szochin.

"Osiągnęliśmy porozumienie" - powiedział Szochin w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera z Pekinu, gdzie towarzyszy rosyjskiemu ministrowi rozwoju gospodarczego i handlu Giermanowi Griefowi.

Wcześniej wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Andriej Szaronow powiedział Reuterowi: "W Moskwie mówi się, że osiągnięto porozumienie".

"Mamy nadzieję, że obaj prezydenci (George W. Bush i Władimir Putin) sfinalizują negocjacje w Wietnamie w przyszłym tygodniu" - oświadczył Szaronow.

W dniach 18-19 listopada w Hanoi odbędzie się szczyt 21 państw forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), w tym USA i Rosji.

Rosja ma największą na świecie gospodarkę pozostającą poza WTO. Przystąpienie do tej organizacji negocjuje od 1994 roku. Od celu dzielił ją już tylko jeden krok - zamknięcie rokowań z USA oraz osiągnięcie wielostronnego porozumienia z całą WTO.

Najważniejszymi punktami spornymi w negocjacjach z USA była odmowa Moskwy udostępnienia swego rynku dla importu amerykańskiego mięsa i zastrzeżenia Waszyngtonu do piractwa intelektualnego w Rosji.

Według doradcy prezydenta Władimira Putina ds. gospodarczych Arkadija Dworkowicza, dwustronne porozumienie z USA pozwoli Moskwie zawrzeć porozumienie z całym WTO w ciągu kilku miesięcy.

"To jest korzystne dla obu stron - leży to w interesie Rosji, bo dostajemy możliwość działania na zagranicznych rynkach i wprowadzenia innych państw na rosyjski rynek na podstawie ustalonych reguł" - powiedział.

"Jest to także korzystne dla naszych zagranicznych partnerów, którzy będą mogli pracować na rosyjskim rynku na podstawie lepiej znanych, ściślej określonych zasad. Jesteśmy przyzwyczajeni do silnej konkurencji, nasze firmy nie mają się więc czego obawiać" - dodał.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rosja i USA porozumiały się w sprawie WTO