Rosja kończy z wstrzemięźliwością

opublikowano: 19-09-2019, 12:15

Po latach ścisłej kontroli budżetu i budowania rezerw w obliczu sankcji gospodarczych i spadających cen ropy, władze Rosji szykują się do „popuszczenia pasa”, z którego może skorzystać gospodarka.

W czwartek rząd Rosji ma przyjąć trzyletni plan budżetowy, w którym zapisano zmniejszanie nadwyżki budżetowej do 0,8 proc. PKB w przyszłym roku i prawie zera w 2022 roku. W 2018 roku nadwyżka budżetowa wyniosła 2,7 proc. PKB. Takie działania tłumaczone są m.in. chęcią złagodzenia rosnącego niezadowolenia społecznego dotyczącego stagnacji poziomu życia.

Plany luzowania wywołały wezwania do zwiększonych wydatków rządowych, co spowodowało rzadki w Rosji spór wśród rządzących technokratów. Minister finansów Anton Siluanow ostrzegał niedawno, że Rosja musi znaleźć dodatkowe źródła finansowania jeśli zamierza zwiększać wydatki.

- Do 2022 roku nadwyżka wyniesie tylko 0,2 proc. Jeśli zaczniemy mówić o zwiększonych wydatkach znajdziemy się na obszarze wartości ujemnych i będziemy mieli deficyt. To oznacza, że staniemy przed koniecznością udania się po finansowanie na rynek – powiedział.

Tymczasem ogłoszone w sierpniu przez USA sankcje zakazują amerykańskim bankom kupowania obligacji Rosji nowych emisji, które nie są denominowane w rublach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy