Rosja kupuje złoto, żeby odciąć się od dyktatu dolara

  • PAP
opublikowano: 26-08-2018, 21:22

Niemiecki „Die Welt” zwraca uwagę na znaczne zwiększanie przez Rosję rezerw złota – o czym świadczą dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego – i wyraża opinię, że prezydent Władimir Putin „odcina się od dyktatu dolara”.

Putin najwyraźniej nie liczy na to, że relacje Rosji z Zachodem szybko się znormalizują – pisze gazeta. Zdaniem „Die Welt” tylko tak można zinterpretować najnowsze dane MFW, pokazujące, że w lipcu Rosja zwiększyła rezerwy złota (piąte co do wielkości na świecie) o 26,1 tony.

Złoto
Zobacz więcej

Złoto fot. Bloomberg

Gazeta wskazuje, że te zakupy złota są o tyle godne uwagi, że Rosja wyprzedała ostatnio większość swych amerykańskich obligacji skarbowych. „Daje to pożywkę spekulacjom, że Putin odżegnuje się od dolara, aby przygotować rosyjską gospodarkę na nowe sankcje” – uważa „Die Welt” i cytuje Jamesa Rickardsa (amerykańskiego autora książek traktujących o zagadnieniach finansowych), który uważa, że „Putin ma plan strategiczny”.

„Rosyjski prezydent kupuje złoto, ponieważ dolar jest wykorzystywany jako broń przeciwko Rosji” – uważa Rickards i wyjaśnia, że złoto jest idealną lokatą, aby bronić się przed „dolarowymi sankcjami”.

„Die Welt” odnotowuje, że od 2008 roku rosyjskie rezerwy złota zwiększyły się ponad czterokrotnie.

Wiosną rosyjski bank centralny sprzedał 85 proc. amerykańskich obligacji skarbowych. Rosja zmniejszyła swój stan posiadania z obligacji o wartości 96,1 mld USD do 48,7 mld USD, a w maju stan ten spadł już do 14,9 mld USD. Tym samym Rosja opuściła grono głównych posiadaczy amerykańskich obligacji.

8 sierpnia Departament Stanu USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z użyciem w Anglii środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu oficerowi rosyjskiego wywiadu i współpracownikowi wywiadu brytyjskiego Siergiejowi Skripalowi i jego córce Julii. Kraje zachodnie oskarżają o ten atak Moskwę. Sankcje wchodzą w życie w poniedziałek i mają dotyczyć m.in. zezwoleń na eksport do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Możliwe są też kolejne ograniczenia, w tym - według mediów - obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych i zmniejszenie eksportu i importu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu