Rosja liczy na poparcie prezydencji Czech w UE dla Gazociągu Północnego

PAP
opublikowano: 10-01-2009, 17:57

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w  sobotę, że Moskwa liczy na to, iż przewodnictwo Czech w Unii Europejskiej będzie sprzyjać budowie magistrali Nord Stream (Gazociągu Północnego).

"Obecny kryzys (gazowy) pokazał, że potrzebna jest dywersyfikacja szlaków dostaw (paliwa)" - powiedział Putin po rozmowach z premierem Czech Mirkiem Topolankiem w swojej rezydencji w podmoskiewskim Nowo-Ogariowie.

"Liczymy na to, że czeskie przewodnictwo będzie wspierać realizację projektów budowy Nord Stream (z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie) i South Stream (z Rosji do Bułgarii przez Morze Czarne)" - dodał szef rosyjskiego rządu.

Putin poinformował, że oprócz tranzytu rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy tematem jego rozmów z Topolankiem były też problemy stosunków dwustronnych i całokształt relacji Rosji z Unią Europejską.

Rosyjski premier przekazał, iż uzgodniono, że 6 lutego odbędzie się spotkanie rządu Rosji i Komisji Europejskiej, które poprzedzi szczyt Rosja-UE.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane