Rosja: minister finansów zapowiada mniejsze wsparcie gospodarki

opublikowano: 29-12-2020, 09:26

Minister Anton Siłuanow zapowiedział, że państwo ograniczy wsparcie gospodarki w 2021 roku, informuje Reuters.

Reuters przypomina, że w obliczu wymuszonych przez pandemię wydatków, Rosja ponad dwukrotnie zwiększyła kwotę długu zaciągniętego na krajowym rynku w tym roku. Podwyższono także niektóre podatki i zwiększono wydatki łagodząc regułę budżetową chroniącą gospodarkę przed zewnętrznymi szokami.

Siłuanow powiedział dziennikarzom, że dodatkowe wydatki państwa wspierające gospodarkę w tym roku sięgnęły 4,5 proc. PKB. W 2021 roku zostaną zmniejszone do 1,0 proc. PKB. Jednocześnie odrzucił sugestie Banku Światowego, według których władze Rosji powinny opowiedzieć się za bardziej stopniową od planowanej konsolidacją fiskalną.

- Gdybyśmy kontynuowali tą samą politykę w tym roku wyciągalibyśmy pieniądze z gospodarki – powiedział.

Anton Siłuanow, fot. Bloomberg
Anton Siłuanow, fot. Bloomberg

Siłuanow zapowiedział, że Rosja wróci do reguły budżetowej w 2022 roku. Zwrócił uwagę, że wzrost cen ropy na świecie pozwoli Rosji zanotować w tym roku deficyt budżetowy na poziomie 3,9 proc. PKB, czyli mniejszy niż prognozowane wcześniej 4,4 proc.

Relacja długu do PKB Rosji wrosła do 20 proc. Ministerstwo Finansów nie chce jej zwiększać. Wskazuje, że obsługa długu będzie kosztować 1,4 bln rubli w 2023 roku. W obecnym sięga 800 mld rubli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane