Rosja może wspomóc koncerny Deripaski

opublikowano: 14-05-2018, 12:37
aktualizacja: 14-05-2018, 12:40

Rosja rozważa wsparcie dla koncernów Rusal i GAZ należących do znanego miliardera Olega Deripaski, dwóch firm dotkniętych amerykańskimi sankcjami. Zdaniem stojącego na czele ministerstwa finansów Antona Siłuanowa, rząd nie posunie się tak daleko by nabywać udziały w koncernach, donosi Reuters.

W ubiegłym miesiącu nakładając sankcje za rzekome wtrącanie się Moskwy w wybory w USA w 2016 r. Stany Zjednoczone uderzyły w Deripaskę i jego firmy - w tym En +, Rusal i GAZ, a także w kilka innych rosyjskich przedsiębiorstw.

Oleg Deripaska
Zobacz więcej

Oleg Deripaska fot. Bloomberg

Kwestia wsparcia kredytowego dla Rusal i GAZ przez Promsvyazbank (PSB) jest na etapie opracowywania - powiedział Siluanow, ale nie ujawnił, w jakiej skali i kiedy wsparcie może być dostępne. 

Rusal jest drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie, podczas gdy Gaz Group jest największym rosyjskim producentem samochodów.

Rząd nie rozważa obecnie zakupu udziałów w En + lub Rusal, aby złagodzić sankcje – stwierdził szef resortu finansów. Grupa En + Deripaski posiada 48 proc. udziałów w koncernie Rusal. Zadłużenie netto Rusalu na koniec marca szacowane było na 7,9 mld USD.

Deripaska zgodził się obniżyć swój udział w En + do mniej niż 50 proc. po tym, jak Stany Zjednoczone stwierdziły, że mogą znieść sankcje nałożone na firmę, jeśli miliarder odda kontrolę nad przedsiębiorstwem.

PSB został przejęty w zeszym roku przez bank centralny w ramach programu ratunkowego. Od tego czasu rząd zdecydował o przekształceniu PSB w bank dla sektora obronnego, a Sbierbank i VTB mają przenieść swoje pożyczki dla sektora obronnego właśnie do PSB w celu ograniczenia ryzyka trafienia tych instytucji przez możliwe nowe sankcje USA.

Sbierbank, największy rosyjski bank i VTB, drugi największy bank w kraju, są kluczowymi kredytodawcami dla imperium Deripaski. Oba są kontrolowane w takiej czy innej formie przez państwo.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu