Rosja może zejść poniżej 50 proc. w Euroazjatyckim Banku Rozwoju

opublikowano: 09-08-2022, 15:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Aby zredukować ryzyko objęcia sankcjami Euroazjatyckiego Banku Rozwoju (EBR), Rosja planuje zejść poniżej 50 proc. udziałów w instytucji mającej promować integrację gospodarczą sześciu byłych krajów posowieckich, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Rosja obecnie ma 65,97 proc. udziałów w EBR. Według informatorów agencji, planuje zredukowanie łącznego zaangażowania w banku z Białorusią, która także jest obłożona sankcjami, do mniej niż 50 proc. Jeśli plan zostanie zrealizowany, Kazachstan może ostatecznie zostać kontrolującym udziałowcem EBR, wskazują źródła Bloomberga. Obecnie ma 32,99 proc. udziałów. Białoruś ma ok. 1 proc., a pozostałe należą do Tadżykistanu, Armenii i Kirgistanu.

fot. Reuters/Forum
fot. Reuters/Forum

W ostatnim czasie Kazachstan sygnalizował niezależność w relacjach z Rosją. Media informowały w czerwcu, że prezydent Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu Aleksandra Newskiego od Władimira Putina. Miał także dać do zrozumienia, że nie uzna niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie. Po tym jak w lipcu rosyjski sąd nakazał Caspian Pipeline Consortium, które przesyła kazachską ropę częściowo przez terytorium Rosji, zawiesić działalność na 30 dni, Tokajew polecił rządowi Kazachstanu zająć się dywersyfikację tras dostaw ropy, w tym zbadanie możliwości budowy rurociągu przez Morze Kaspijskie, który pozwoliłby przesyłać ropę z Kazachstanu z pominięciem terytorium Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane