Rosja nie będzie pożyczać tylko zwiększy eksport

opublikowano: 20-03-2014, 13:49

Rosja nie zamierza zmniejszać wydatków budżetowych przez najbliższe trzy lata. Aby to osiągnąć rezygnuje z drogich pożyczek i zastąpi je zwiększonymi wpływami z eksportu, zapowiedział minister Anton Siłuanow.

Rosja liczy na wzrost eksportu dzięki osłabieniu rubla. Siłuanow przyznaje, że choć z tego samego powodu rośnie inflacja, to spodziewa się stabilizacji cen już w drugiem półroczu 2014 roku. Jeśli inflacja spowolni, ban centralny będzie mógł obniżyć stopy, powiedział szef resortu finansów. Obecnie inflacja wynosi 5-6 proc. Bank centralny wyznaczył jej roczny cel na 5 proc.

Anton Siłuanow, fot. Bloomberg
Anton Siłuanow, fot. Bloomberg
None
None

Siłuanow powiedział, że w celu wsparcia wzrostu gospodarczego, rząd Rosji rozważa sposoby na stymulację produkcji przemysłowej. Ujawnił, że możliwe jest stworzenie specjalnego funduszu, który wspierałby producentów. Siłuanow powiedział także, że do 2018 roku nie będzie podwyżki podatków w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane