Rosja odkłada wprowadzenie środków protekcyjnych w handlu z Ukrainą

PAP
opublikowano: 12-09-2014, 20:08

Rosja nie będzie stosować środków protekcyjnych w handlu z Ukrainą do dnia, do którego odłożono wdrożenie umowy o wolnym handlu między tym krajem a Unią Europejską - poinformował w piątek rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew.

Wcześniej unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht przekazał, że uzgodnił z Ulukajewem oraz ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem, że wdrażanie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku.

"Do daty, którą uzgodniliśmy, tj. do końca 2015 roku, Federacja Rosyjska zobowiązuje się do niestosowania środków protekcyjnych" - oznajmił szef resortu rozwoju gospodarczego Rosji, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Ulukajew wyjaśnił, że do tego czasu Rosja, UE i Ukraina będą szukać form "usunięcia niepokoju" strony rosyjskiej, związanego z porozumieniem UE-Ukraina. "Jesteśmy zgodni, że potrzebny jest czas na przeanalizowanie problemów, które zgłosiła strona rosyjska. Na razie znaleźliśmy taką formę, że przez 15 miesięcy będziemy kontynuować dialog; my będziemy prezentować nasze argumenty, a nasi koledzy - swoje" - wyjaśnił rosyjski minister.

Rosja zapowiedziała w piątek, że od 1 listopada może zastosować środki protekcyjne wobec ukraińskich towarów, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską nie zostaną uwzględnione i jeśli zostanie ona ratyfikowana w połowie września. O stanowisku FR poinformował Ulukajew; jego wypowiedź przytoczyła agencja Interfax.

W piątek w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina dla stosunków gospodarczych z Rosją. Miały służyć wyjaśnieniu wątpliwości Moskwy związanych z porozumieniem UE-Ukraina.

Rosja uważa, że podpisana 27 czerwca umowa, przewidująca utworzenie strefy wolnego handlu, zagrozi jej interesom gospodarczym. Zapowiada też podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

Rosyjska lista uwag, przekazana na początku września, zawiera ponad dwa tysiące zastrzeżeń, dotyczących przede wszystkim znoszenia przez Ukrainę ceł na towary z UE.

Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski mają ratyfikować umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina w najbliższy wtorek, 16 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane