Rosja odmawia podania daty zniesienia embarga na polskie mięso

opublikowano: 11-05-2007, 19:52

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ oświadczył w piątek, że Rosja nie jest w stanie ustalić konkretnego terminu zniesienia zakazu importu polskiego mięsa, czego oczekuje od niej Unia Europejska.

"Nie możemy zaakceptować żądania, by ustalić konkretną datę zniesienia embarga na polskie mięso" - podkreślił dyrektor departamentu współpracy z Europą Sergiej Riabkow. Dodał, że domaganie się terminu "wywołało konsternację" Moskwy.

"Wszystko będzie zależeć od szybkości i wydajności, z jaką Unia Europejska będzie pracować nad odpowiedzią na nasze zaniepokojenie" - ocenił dyplomata. Powtórzył, że Moskwę niepokoi "przenikanie na rosyjski rynek produktów złej jakości" pochodzących z Polski.

Riabkow zapewnił, że problem ten "nie jest polityczny".

Komisja Europejska i przewodniczące w tym półroczu UE Niemcy zaapelowały w środę do Rosji o podanie terminu zniesienia embarga na polskie produkty rolne.

Federacja Rosyjska wprowadziła embargo w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane