Rosja pomoże grupie Grajewa

ANP
opublikowano: 02-03-2011, 00:00

Drzewna firma

Drzewna firma

oczekuje dwucyfrowej

dynamiki przychodów.

Przygotowuje finansowanie

projektu na Wschodzie.

Pfleiderer Grajewo po trudnych latach może w tym roku wyjść na plus.

— Planujemy powrót do dodatniego wyniku netto przy wzroście sprzedaży. Będzie to sygnał, że wracamy na ścieżkę poprawy wyników po kryzysie i okresie inwestycji — mówi Rafał Karcz, dyrektor finansowy.

Zeszły rok grupa zamknęła stratą netto na akcjonariuszy jednostki dominującej na poziomie 15,1 mln zł (wobec 40,22 mln zł straty rok wcześniej). Przychody wyniosły 1,4 mld zł (1,23 mld zł).

— W ostatnim kwartale grupa odnotowała wyższe przychody (ponad 409 mln zł) niż nasze oczekiwania. To pokazuje, że rynek jest silny, a popyt odbudowuje się — komentuje Krystian Brymora, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Zwraca uwagę na wzrost cen surowców, zwłaszcza drewna i kleju, które przyczyniły się do niższej od oczekiwań rentowności.

— Grajewo podnosiło już w tym roku ceny produktów o 5-10 proc. Do kolejnej podwyżki może dojść w marcu lub kwietniu. To powinno poprawić rentowność — dodaje Krystian Brymora.

Spodziewa się, że w tym roku przychody grupy wyniosą 1,58 mld zł, a zysk netto sięgnie 30 mln zł.

Z wypowiedzi dyrektora finansowego Grajewa wynika, że dynamika przychodów w tym roku i kolejnych latach będzie dwucyfrowa. Pomóc ma Rosja, gdzie zarząd oczekuje 10-procentowego wzrostu popytu na wyroby spółki.

— Podejmujemy działania zmierzające do wznowienia strategicznego projektu inwestycyjnego w Rosji [budowa fabryki płyt MDF — red.]. Mam nadzieję, że do końca pierwszego półrocza zamkniemy finansowanie — mówi Rafał Karcz.

Rozważa kredyt bankowy i wkład inwestora branżowego lub finansowego. W minionym roku spółka poniosła 29 mln zł kosztów związanych z obsługą zamrożonego projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja w nowej fabryce może ruszyć w drugiej połowie 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu